WYJAZD EDUKACYJNY DO SZYDŁOWA

Każdy obywatel Litwy, zapytany o Szydłowo, odpowiedziałby, że jest to jedno z głównych duchowych centrów Litwy. Ta miejscowość była jednym z pierwszych miejsc objawienia Matki Boskiej w całej Europie i do dziś jest miejscem, w którym każdy może odnaleźć wewnętrzny spokój, doświadczyć wielowiekowej tradycji pielgrzymkowej i podziwiać przepiękną architekturę sakralną. Szczególnym świętem w Szydłowie jest największy na Litwie odpust, który odbywa się w dniach 7‒15 września.

9 września uczniowie klas 8a, IG i IVG razem z panią od religii Wiesławą Martyniuk uczestniczyli w uroczystości odpustowej Matki Boskiej Szydłowskiej. Uczniowie zwiedzili Bazylikę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i Kaplicę Objawienia, zapoznali się z historią objawienia Matki Boskiej w 1608 roku w Szydłowie oraz modlili się przed obrazem Madonny. Zwiedzili też Górę Krzyży w pobliżu Szawli na Żmudzi, gdzie, modląc się w intencji całej społeczności gimnazjalnej o mądrość i roztropność w nauce, postawili krzyż.

Ta wycieczka zostawiła niesamowite wrażenia i rozszerzyła wiedzę o początkach chrześcijaństwa na Litwie.

Wiesława Martyniuk