Tydzień Języka Polskiego

W dniach od 7 do 11 listopada w Szkole Średniej w Rukojniach odbył się Tydzień Języka Polskiego. Program imprez jest układany w taki sposób, aby każdy uczeń pionu polskiego wziął czynny udział przynajmniej w jednym zorganizowanym przedsięwzięciu.

W poniedziałek zorganizowano konkurs plastyczny pod hasłem ,,Polska w Europie”. Uczniowie wykazali się kreatywnością, przedstawiali Polskę, jej miejsce w Europie. Umieszczone w holu prace promieniowały biało-czerwonymi barwami. Zachwycano się różnorodnością technik plastycznych, pomysłowością i estetyką wykonanych prac. Także w tym dniu uczniowie klas 11-12 mogli obejrzeć adaptacje filmowe utworów literackich.

We wtorek odbyła się mini-olimpiada dla klas 9-10. Uczniowie wykazali się umiejętnością pisania rozprawki, listu oraz tworzenia opisu.

We środę uczniowie klasy 10 wyruszyli na Rossę. Regina Iwaszko, nauczycielka od języka polskiego, zapoznała zgromadzonych z dziejami tego najpiękniejszego cmentarza na Litwie, który stał się miejscem wiecznego spoczynku wielu znanych osób z dziedziny historii i literatury. Szczególna uwaga oraz krótka wzmianka z historii Polski i Litwy na cmentarzu wojskowym przy mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudzkiego.

We czwartek uczniowie klas 5-8 zmagali się w konkursie ortograficznym. Tak został wyłoniony ,,Szkolny Mistrz Ortografii”.

W piątek odbyła się uroczysta akademia z okazji Odrodzenia Niepodległości Polski. Następnie nastąpiło podsumowanie wyników całego tygodnia, zwycięzcom konkursów wręczono nagrody książkowe.

Łucja Kuzborska

metodyk języka polskiego