Szkolenia logopedyczne Rodzicom

20121210534

10 grudnia w Szkole Średniej w Rukojniach odbyły się szkolenia dla rodziców, zorganizowane przez szkolnego logopedę Beatę Juknewicziute. Pierwszy temat spotkania był poświęcony trudnościom w czytaniu i pisaniu. Trudności w nauce czytania lub czytania i pisania stają się coraz powszechniejsze. Dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym, dobrze rozwiniętym intelekcie wykazują problemy w opanowaniu podstawowych szkolnych umiejętności. W literaturze europejskiej przyjmuje się, że dotyczą one 10-15% dzieci, przy czym ich najcięższa postać objawiająca się w opóźnieniu w czytaniu o mniej więcej dwa lata dotyczy około 4% dzieci. Rodzicom były wytłumaczone terminy, przytoczona statystyka, symptomatyka i z jakimi problemami mają do czynienia uczniowie z dysleksją i dysgrafią. Logopeda przyszykowała przykłady sposobów czytania i pisania przez dyslektyków oraz dysgrafików. Podstawowa informacja została zawarta w ulotce, którą rodzice mogli sobie wziąć. Drugi temat powiązany był z projektem „Visa Lietuva skaito vaikams“ („Cała Litwa czyta dzieciom”), w którym udział bierze Szkoła Średnia w Rukojniach. Szczególna uwaga została zwrócona na czytanie, ponieważ człowiek wychowany jedynie przez „szklany ekran” funkcjonuje zupełnie inaczej, niż ktoś, kto czyta książki. Dlaczego? Ponieważ czytanie bardzo pozytywnie wpływa na ludzki rozwój. Ta część spotkania przeszła pod hasłem: „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!” Z tego powodu rodzicom opowiadano, jak należy czytać dziecku, jakie książki wybierać i czego unikać. Podstawowe tezy oraz myśli tego spotkania rodzice też mogli wziąć w postaci ulotki. W końcu spotkania rodzice mogli zadać pytania logopedzie, z czego chętnie skorzystali.

Beata Juknevičiūtė