Chwile z projektu „Zręczne paluszki“

Sprawność manualna rozwijana jest w trakcie podejmowanej przez dziecko zabawy, wykonywania codziennych czynności oraz działalności plastyczno – konstrukcyjnej. Wszelkie działania wymagające precyzyjnych ruchów dłoni doskonalą sprawność manualną, która ma wpływ na sprawność grafomotoryczną dziecka, a w rezultacie na jego powodzenie szkolne w zakresie opanowania trudnej sztuki pisania. Od rozwoju motoryki małej zależny jest pomyślny rozwój umiejętności samoobsługi, rysowania, pisania i artykulacji. Gdy dziecko będzie lepiej panować nad dłońmi i palcami nauka stanie się mniej frustrująca i da zadowolenie zarówno dziecku, jak i nauczycielowi. Z tego powodu został w szkole opracowany przez logopedę B. Juknewicziute i nauczycieli klas początkowych A. Tunkewicz, K. Jerszową, A. Bakuło projekt „Zręczne paluszki”. Wciągu miesiąca uczniowie 0-1 klas uczyli się wierszy i je pokazywali na pomocą rąk. Wiersze i rekomendacje wraz z ulotką były przekazane rodzicom. Logopeda B. Juknewicziute przyszykowała na ten temat stend. Projekt „Zręczne paluszki” zakończył się konkursem, który odbył się 17 grudnia. Uczniowie pokazali, czego się nauczyli, rysowali, układali z patyczków rysunki oraz wykonali inne zadania. Uczestnicy chętnie brali udział, starannie wykonywali zadania. Uczniowie otrzymali symboliczne prezenty.

Beata Juknevičiūtė