Święto Niepodległości Polski

11 listopada jest obchodzone Święto Niepodległości Polski. Nasza szkoła zdecydowała się dołaczyć do tego święta. Z tej okazji była zorganizowana akademia, gdzie była przedstawiona historia polskiej piosenki patriotycznej. W tym czasie ja z kolegami swojej klasy oraz uczniowie 10 i 11 klas wyruszyliśmy na cmentarz Rossa, gdzie jest pochowane serce generała Józefa Piłsudskiego przy zwłokach jego matki.

Gdy już przybyliśmy na miejsce, było tam dużo ludzi oraz dzieci z innych szkół. Na początku imprezy pewna pani opowiadała historię dążenia Polaków do niepodległości.

W tym samym czasie dotarli na cmentarz harcerze z miejsca narodzin marszałka. Oni przebiegli 67 kilometrów. W rękach trzymali flagę o długości 123 metry. Długość ta oznaczała 123 lata, jak Polska nie egzystowała czyli była pod zaborem.

Po tej ciekawej historii i przybyciu gości odbyła się wspólna modlitwa. Po modlitwie został zaśpiewany hymn Polski. Każde starostwo rejonu składało wianki, ludzie zaś stawiali znicze. My też postawiliśmy znicze od imienia naszej szkoły.

Na tym impreza była zakończona, po tej imprezie wszyscy robili zdjęcia przy grobie Piłsudskiego.

Impreza mi się bardzo spodobała. Myślę, że zostanie na długo w mojej pamięci!

Evelina Jerszowa, 9a klasa.