Tydzień Języków

W naszej szkole od 8 do 12 listopada odbył się uroczyście Tydzień Języków. W ramach tego projektu w ciągu tygodnia odbywały się przeróżne imprezy. W nich brała udział spora część uczniów. Tydzień przeszedł wyjątkowo barwnie i wesoło. Wszyscy pozostali zadowoleni.

Otóż w pierwszy dzień było otwarcie i jednocześnie przeprowadzony został wieczorek „Poezja różnych narodów”. Utalentowani uczniowie od młodszych do najstarszych klas deklamowali wiersze w języku ojczystym i obcym. Szczególnie fascynowało deklamowanie wierszy w języku obcym : niemieckim, angielskim i rosyjskim. Wszyscy uczestnicy wzruszali widzów swymi zdolnościami wykazanymi podczas recytacji poezji.

Drugi dzień tygodnia- 9 listopada. Do nas przybyła piosenkarka Luba Nazarienko. Śpiewa ona prześliczne rosyjskie romanse. Cała aula była przepełniona uczniami jak i nauczycielami, wszyscy chcieli posłuchać tego koncertu. Śpiewane przez nią romanse bardzo zachwycały, ponieważ Luba Nazarienko ma niespotykanie piękny głos. W końcu cała publiczność śpiewała razem, to dostrarczało dużo przyjemności. Sama piosenkarka życzyła nam zdrowia, radości, powodzenia, a my na wzajem zaprosiliśmy ją jeszcze raz zwiedzić naszą szkołę.

Na trzeci dzień Tygodnia Języków odbyła się wystawa plastyczna „Pory roku w poezji polskiej, rosyjskiej, angielskiej, niemieckiej”. Uczniowie naszej szkoły ilustrowali wiersze poświęcone różnym porom roku. Te ilustracje zostały umieszczone na wystawie w  4 grupach: zima, wiosna, lato, jesień. Uczestniczyły klasy: 7,8, 9. Namalowane obrazki udały się na hura, ponieważ dokładnie i barwnie przedstawiają treść wierszy. Rysunki także upiększyły naszą szkołę.

11 litopada. Ta data jest bliska każdemu Polakowi. To dzień odzyskania prze Polskę niepodległości. Każdego roku to święto jest uroczyście obchodzone na cmentarzu Rossa, gdzie pogrzebane jest serce marszałka Piłsudskiego i zwłoki jego matki. Właśnie 11 listopada niektórzy uczniowie naszej szkoły, w tym i ja, złożyliśmy hołd marszałkowi. Cmentarz był przepełniony ludźmi, którym nie jest obca Polska. To świadczy o patriotyzmie Polaków wileńskich. Harcerze wileńscy biegli sztafetę od miejsca Zułów, gdzie narodził się   Piłsudski do samego cmantarza. Biegli trzymając w rękach 123 metrową flagę Polski. Długość flagi symbolizuje 123 lata niewoli państwa polskiego. Także wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy hymn narodowy i zapaliliśmy znicze ku pamięci wodza J.Piłsudskiego oraz jego poległych żołnierzy .

Iwona Jarmołowicz, 11a klasa.