„MYŚL GLOBALNIE, DZIAŁAJ LOKALNIE”

Każdego roku 22 kwietnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi i ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska naturalnego, zasobów oraz edukowanie społeczeństwa na temat wpływu działalności człowieka na naszą planetę. Aby uczcić obchody Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi w naszym gimnazjum w dniach 15-24 kwietnia odbyły się lekcje, wystawy, przedstawienia, wycieczki poświęcone tematyce ekologicznej.

Uczniowie klas początkowych przyszykowali wystawę prac z odpadów „Prezent dla gimnazjum”.

Na lekcji geografii uczniowie klasy 8a obejrzeli prezentację o segregowaniu śmieci, dyskutowali o tym, w jaki sposób można zagospodarować i ponownie wykorzystać odpady, później zaś wykonali zadania praktyczne.

Kolejna lekcja geografii w klasie IG była poświęcona wodzie, jej zanieczyszczeniu oraz znaczeniu dla życia na naszej planecie. Uczniowie wzięli też udział w quizie o wodzie.

W auli szkolnej odbyła się impreza dla klas 5-8, gdzie uczniowie deklamowali wiersze, zaśpiewali piosenkę o tym, że trzeba dbać o Ziemię, obejrzeli filmiki o ptakach: rudziku i jerzykach. Podczas rozwiązywania quizu mogli sprawdzić swoją wiedzę. Natomiast uczniowie klasy 6 i 8 wysłuchali wykładu na temat gospodarki o obiegu zamkniętym, na którą duży wpływ mają zachowania nas wszystkich, gdyż są związane z segregacją śmieci, niemarnowaniem żywności, wtórnym wykorzystaniem surowców i innymi zasadami zrównoważonego rozwoju. Później nabytą wiedzę sprawdzili podczas quizu.

Podczas lekcji plastyki uczniowie klas 5- IIG przyszykowali wystawę poświęconą Dniu Ziemi.

Obchody Dnia Ziemi to dobry czas na refleksję, jak kształtować dobre nawyki i postawy, które powinniśmy wpisać w naszą codzienność.

Alicja Karpowicz, nauczycielka biologii, Alicja Klonowska, nauczycielka geografii