ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

​21 marca obchodzony jest Dzień Zespołu Downa. Data ta nie jest przypadkowa, bo 21 para chromosomów to pierwszy dzień wiosny i jednocześnie dzień ludzi niezwykłych. Dwie różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt przypominający skarpetę. Oznacza to, że przy parze chromosomów znajdują się trzy chromosomy zamiast dwóch. Zespół Downa to wada genetyczna, w której występuje trisomia 21 pary chromosomów.

Podczas zajęć uczniowie zerówki i klas początkowych wysłuchali wykładu na temat Dnia Zespołu Downa/Dnia Kolorowej Skartepy, rozwiązywali klasyczne łamigłówki sudoku, a także musieli ułożyć słowo z rozsypanych liter i pokolorować skarpetę. Wykonane prace zostały umieszczone na wystawie w Gimnazjum w Rukojniach.

​Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla zerówki i klas początkowych miało na celu podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat Zespołu Downa, likwidowanie barier i uprzedzeń oraz promowanie postawy ceniącej ludzką różnorodność, dzięki której świat jest piękny, kolorowy, ciekawy i inspirujący. Dzieci uczą się szanować prawa osób z Zespołem Downa oraz tolerować osób różniących się od siebie między innymi wyglądem, zachowaniem, kolorem skóry.

Pedagog socialny – Ewa Prascienė, pedagog specialny – Ana Iwanowa