SUKILĖLIŲ TAKAIS

Gegužės 4 dieną istorijos mokytoja Rasa Jachimovičienė su Rukainių gimnazijos mokiniais Patryku Survilo (IIIG) ir Agnieška Jarmalkovič (IIG) dalyvavo edukacinėje išvykoje 1863 sukilimo keliais, kuri buvo skirta Vilniaus rajono mokiniams – įvairių konkursų laureatams, jų mokytojams. Lankydamiesi Paberžėje (Kėdainių r.) mokiniai sužinojo, kad čia kunigavo 1863 m. sukilimo vadas Antanas Mackevičius, kuris pirmasis suorganizavo 300 sukilėlių būrį ir jiems vadovavo, o dvaras tapo sukilėlių štabu, ginklų kalve ir dirbtuvėmis. Sukilimą pralaimėjus, dvaro savininkas S. Šilingas buvo ištremtas. Nuo 1993 m. dvare įsikūręs 1863 m. sukilimo muziejus. Lankydamiesi Paberžės bažnyčioje  sužinojome, kad vienas 1863 m. sukilimo vadų kunigas Antanas Mackevičius 1863 m. kovo 20 d. bažnyčioje perskaitė sukilimo manifestą ir išsivedęs sukilėlių būrį kovoti prieš caro priespaudą. 1966 m. į Paberžę buvo paskirtas vienuolis kapucinas, kunigas Algirdas Mykolas Dobrovolskis – žymusis Tėvas Stanislovas. Kunigas suremontavo ir išpuošė bažnyčią, sutvarkė kaimo kapinaites.

Mokiniai apsilankė ir Bistrampolio dvare – Šiaurės Lietuvos reikšmingame objekte. Įdomu buvo sužinoti, kad vienas Bistramų giminės atstovas, gyvenęs šiame dvare, yra garsusis lenkų rašytojas, Nobelio premijos laureatas Henrikas Senkevičius, parašęs istorinę trilogiją „Tvanas“ bei „Ugnimi ir kalaviju“. Dvaro statytojo sūnus Vladislavas Bistramas taip pat buvo sukilėlis, vieno iš sukilimo vadų Zigmanto Sierakausko adjutantas. Tad dvaras aktyviai dalyvavo sukilime. Taip pat buvo aplankyta paroda, skirta 1863-1864 metų sukilimui, Bistrampolio knygnešių koplyčia, istorinių kovų įamžinimui skirtą monumentą ,,Laisvės kalaviją“.

Už galimybę išvykti į įdomią ir naudingą edukacinę išvyką dėkojame Lenkijos Respublikos Ambasadai ir Vilniaus rajono savivaldybei.

Istorijos mokytoja metodininkė Rasa Jachimovičienė