ZWIEDZANIE ZAKŁADU OBRÓBKI MECHANICZNO-BIOLOGICZNEJ ODPADÓW

Z okazji obchodów Międzynadowego Dnia Matki Ziemi i Tygodnia Ziemi 22 kwietnia uczniowie IG i IIG klasy Gimnazjum w Rukojniach odwiedzili zakład przy ul. Jočionių 13 w Wilnie, który od 3 maja 2016 roku rozpoczął działalność obróbki mechaniczno-biologicznej odpadów. Od tego dnia osoby, które podpisały umowę z Centrum Gospodarki Odpadami Powiatu Wileńskiego („VAATC”), dostarczają zmieszane odpady komunalne do obiektów mechaniczno-biologicznego przetwarzania. Transportowane są tu zmieszane odpady komunalne z całej Wileńszczyzny. W tych obiektach odpady są segregowane, zostają oddzielane surowce wtórne, które mogą być w dalszej kolejności gospodarczo użyteczne, a także przetwarzane są odpady ulegające biodegradacji. Uruchomiona mechaniczno-biologiczna sortownia stała się głównym regionalnym obiektem gospodarki odpadów.

Nauczycielka chemii – Ana Iwanowa, pedagog socialny – Ewa Prascienė

Wypowiedzi uczniów:

Wycieczka spodobała. Było ciekawie dowiedzieć się, dokąd trafiają śmieci z naszych domów. Zobaczyliśmy, jak są sortowane i przerabiane odpady, które przecież każdego dnia na różne sposoby wytwarzamy. (Dorota Dakszewicz, IG)

Wycieczka była bardzo ciekawa. Dbanie o swoje środowisko – to temat bardzo aktualny. Każdy powinien wiedzieć, że segregując śmieci, zmniejszamy wysypiska, a z wtórnych surowców możemy wytworzyć kolejne przedmioty, które będą użyteczne. (Maryja Lokutijewska, IIG)

Man patiko išvyka į mišrių komunalinių atliekų biologinio apdorojimo (MBA) centrą (UAB ,,Energesman”), esantį Vilniuje, kur valdoma atliekų rūšiavimo gamykla. Buvo įdomu pamatyti, kaip žmonės dirba, siekdami padaryti aplinką švaresnę. Tačiau didelis perdirbamų šiukšlių kiekis verčia susimąstyti apie mūsų vartojimo įpročių poveikį gamtai. Išvyka paskatino ieškoti būdų, kaip sumažinti savo daromą poveikį aplinkai. (Karolina Urbanovič, IG kl.)