ŚW. MIKOŁAJ Z CZĘSTOCHOWY

18 listopada nasze gimnazjum miało zaszczyt przyjmować w swoich ścianach dostojnych gości z Polski. Byli to dorośli i młodzież z parafii św. Wojciecha w Częstochowie oraz Towarzystwo Patriotyczne Kresy, które wspiera rodaków mieszkających na Kresach Wschodnich. A głównym inicjatorem tego spotkania był ksiądz z Częstochowy Ryszard Umański, który wraz ze swoją ekipą zorganizował akcję: Święty Mikołaj z Polakami na Kresach. Już nie po raz pierwszy pod kierownictwem ks. Ryszarda region częstochowski występuje w roli darczyńców dla naszego gimnazjum. Dzięki ich inicjatywie nasi uczniowie i nauczyciele nieraz byli obdarowani słodyczami oraz przyborami szkolnymi w przeddzień świąt. To był ten tajemniczy św. Mikołaj, który przysyłał nam prezenty, lecz go dotąd nie widzieliśmy. Aż wreszcie w tym roku doszło do spotkania na żywo.

Na tym spotkaniu byli obecni przedstawiciele lokalnych władz, a właściwie mer rejonu wileńskiego Maria Rekść oraz starosta gminy Rukojnie Andżeła Stankiewicz. Na początku zabrał głos gospodarz gimnazjum – dyrektor Oleg Nikończyk i przedstawił gościom krótką historię rozwoju szkoły w Rukojniach oraz aktualną sytuację w obecnym gimnazjum. Następnie powitano wszystkich wzruszającym programem artystycznym, który przygotowali uczniowie pod ścisłym kierownictwem nauczycielki muzyki Alicji Raguckiej. Tematem tego przedstawienia był lokalny patriotyzm, a mianowicie chodziło o prezentację Litwy, Wilna, Wileńszczyzny, miasteczka Rukojń, wspomniano też o dialekcie wileńskim. Opowiadanie uczniów o „małej ojczyźnie” przeplatało się wierszami, piosenkami, np. Pieśń Wieczorna (do słów Wł. Syrokomli), Pieśń o domu (do słów M. Konopnickiej), Wileńszczyzna, a maluchy z klasy 1a w ludowych strojach zatańczyły kujawiaka. Po części artystycznej gościom były wręczone od naszej placówki szkolnej słodkie upominki.

Dalej w trakcie uroczystości przemawiała Pani Mer, ks. Ryszard, starosta gminy Rukojnie. I oto nastąpił najważniejszy moment tego spotkania, ponieważ na oczach wszystkich obecnych był podpisany list intencyjny w sprawie współpracy między samorządowymi podmiotami społeczności lokalnych. Ten list podpisali wójt gminy Wierzchlas (województwo łódzkie) Leszek Gierczyk oraz wójt gminy Rukojnie Andżeła Stankiewicz. Obie gminy wyrażają gotowość do nawiązania współpracy, wymiany doświadczeń i wsparcia. Współpraca będzie mieć na celu oddziaływanie na rozwój młodzieży poprzez utrzymywanie kontaktów między placówkami oświatowymi. Zakres współpracy ma charakter otwarty i może zostać rozszerzony. Tak więc cieszymy się, że nawiążemy bliższy kontakt z naszymi rodakami z kraju nad Wisłą.

Szczególnie chcielibyśmy podziękować ks. Ryszardowi Umańskiemu oraz całemu przybyłemu towarzystwu za życzliwość, szczere i przyjazne serca, za stworzenie wspaniałej przedświątecznej atmosfery, w wyniku której były przekazane dary „od św. Mikołaja” dla wszystkich uczniów, przedszkolaków, wychowawców i nauczycieli naszego gimnazjum. Wyrażamy wdzięczność wszystkim, kto przyczynił się do tej wspaniałej akcji, która przyniosła tyle radości naszym dzieciom.

Regina Iwaszko