PROJEKT „TRADYCJE I OBYCZAJE RODZINNE NA WILEŃSZCZYŹNIE”

Tradycje wzmacniają relacje w rodzinie, gdyż wszystkie czynności są wykonywane wspólnie przy określonych okazjach. Kompleksowość tradycji przejawia się w tym, że obejmuje ona wszystkich jednakowo – każdy jest znaczący, stanowi część czegoś ważnego. Wspólne działania budują poczucie tożsamości, uspokajają, polepszają samopoczucie.

Aby dzieci zapoznały się z tradycjami i zwyczajami swego regionu, w naszym gimnazjum w terminie od 1 marca 2024 r. do 2 kwietnia 2024 r. był realizowany strefowy projekt: „Tradycje i obyczaje rodzinne na Wileńszczyźnie“. Pielęgnowanie tradycji, wzmacnianie relacji między członkami rodziny”.

Cel projektu – zwiększenie motywacji dzieci do pielęgnowania i zainteresowania tradycjami i zwyczajami.

Zadania:

• rozbudzanie ciekawości dzieci, zainteresowanie tradycjami rodzinnymi i kultywowanie zwyczajów;
  • radość doświadczenia i kreatywności podczas interakcji z członkami rodziny;
  • zachęcanie dzieci do rękodzieła.

W projekcie wzięli udział uczniowie i ich podopieczni, rodzice, dziadkowie i nauczyciele: Szkoła Przedszkole w Skojdziszkach, Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu, Gimnazjum w Rukojniach oraz Szkoła podstawowa w Szumsku. Uczestnicy projektu dostali dyplomy, a ich wychowawcy zaś podziękowania za współpracę.

Organizatorzy projektu szczególne podziękowania kierują do pań Szkoły-Przedszkola w Skojdziszkach oraz Szkoły podstawowej w Szumsku (nienależącej do naszej strefy) za aktywny i twórczy udział.

Organizatorzy: Erika Repeczkiene, Ana Bakulo, Krystyna Jerszowa