ČESLOVO MILOŠO KŪRYBOS ĮKVĖPTI

Kovo 28 dieną IVG kl. mokiniai, paskatinti lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Lilijos Jeremejevos, per pamoką domėjosi Česlovo Milošo kūryba, išsamiai nagrinėjo Nobelio premijos teikimo iškilmėse pasakytą kalbą, kurią Česlovas Milošas pradėjo pristatydamas savo ištakas, savo tėvynę: Gera yra gimti mažame krašte, kuriame gamta atitinka žmogaus mastelį, kur amžiams bėgant sugyveno kartu skirtingos kalbos ir skirtingos tikybos. Kalbu apie Lietuvą – mitų ir poezijos žemę. Ir nors manoji šeima jau nuo XVI amžiaus kalbėjo lenkiškai, lygiai kaip daugelis šeimų Suomijoje kalba švediškai, o Airijoje – angliškai, dėl ko ir aš esu lenkų, o ne lietuvių poetas, tačiau Lietuvos kraštovaizdžiai ir galbūt jos dvasios niekada manęs nepaliko. Vėliau gimnazistai skaitė ištraukas iš Česlovo Milošo esė Gimtoji Europa. Per pamoką buvo akcentuojama, kad ši knyga apie Europą rytų europiečio, rašytojo akimis, apie tai, kaip būti Europoje ir jaustis europiečiu, kaip nepamiršti vietos, kurioje gimei, jausti ir savo kraštą, ir įvairių Europos kultūrų sąveiką, semtis iš to stiprybės.

Nobelio premijos teikimo iškilmėse pasakytos kalbos įkvėpti IVG kl. mokiniai taip pat pamėgino įsivaizduoti, kad jiems reikėtų kreiptis į didelę tarptautinę auditoriją. Gimnazistai sukūrė iškilmingos kalbos įžangą, vaizdingai pristatančią jų gimtinę ir asmeninį santykį su jos kraštovaizdžiu, taip pat pasidalino savo įžvalgomis, ką reiškia būti europiečiu. #MEPALietuva